S&P 500’ü Tanıyalım

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki önemli hisse senedi endeksleri konusunda konuştuğumuzda, S&P 500 endeksi genellikle genel hisse senedi piyasasının performansının bir göstergesi ve büyük şirketlerin performansının bir göstergesi olarak en çok saygı gören endeks olarak kabul edilir.

S&P 500 endeksi nedir?

S&P 500 (aynı zamanda Standard & Poor’s 500 olarak bilinir), S&P Dow Jones Endeksleri’nin ortak girişiminin tescilli bir ticari markasıdır. Bu, ABD’deki en büyük 500 şirketten oluşan bir hisse senedi endeksidir ve genellikle ABD hisse senetlerinin genel performansının en iyi göstergesi olarak kabul edilir.

Başka bir açıdan, bir endeks olarak S&P 500, Amerika’nın en büyük 500 hissesinin performansının istatistiksel bir ölçüsüdür. Bu bağlamda, S&P 500, portföy performansının değerlendirilebileceği yaygın bir ölçüdür.

S&P 500 endeksi piyasa değerine göre ağırlıklandırılmıştır (hisse fiyatı çarpı hisse senedi sayısı). Bu, bir şirketin değerlemesinin endeksin performansı üzerinde ne kadar etkili olduğunu belirler. Her listelenen şirket sadece endeksin 1/500’ünü temsil etmez. Apple ve Amazon gibi büyük şirketler, Macy’s ve Harley-Davidson gibi daha küçük şirketlere göre S&P 500 endeksine daha büyük bir etki yapar.

Bir ana nokta şudur ki, bunlar 500 büyük şirket olsa da, geniş bir değerlemeler yelpazesi bulunmaktadır. Endeksteki en büyük şirketlerden bazılarının piyasa değeri 1 trilyon doların üzerindedir. Bu, en küçük S&P 500 şirketlerinin piyasa değerinin 6 milyar ile 7 milyar dolar arasında olduğundan 200’den fazla kez daha büyüktür.

S&P 500 endeksinin değeri, temel şirketler için performansa dayalı piyasa verilerine göre işlem günü boyunca sürekli olarak dalgalanır.

Image Soruce: yurtdisiyatirim.com

Şirket ağırlıklandırma formülü ve hesaplama

S&P 500 hisseleri için ağırlıklandırma formülü oldukça basittir. İlk olarak, her bir şirketin mevcut hisse fiyatını hisse başına çarparak şirketin piyasa değeri belirlenir.

Sonra, tüm S&P 500 bileşenlerinin piyasa değerleri toplanır. Her bir şirketin piyasa değeri, endeksteki ağırlığını belirlemek için toplam değere bölünür. Örneğin, tüm S&P 500 şirketlerinin toplam piyasa değeri 40 trilyon dolar ise ve bir şirketin 1 trilyon dolarlık bir piyasa değeri varsa, endeksin ağırlığının %2.5’ini oluşturur.

S&P 500 endeksine hangi şirketler dahildir?

S&P 500 endeksi, 500 farklı şirket tarafından ihraç edilen 505 hisse senedinden oluşur. Bu sayılarda bir farklılık bulunmaktadır çünkü birkaç S&P 500 bileşen şirketi birden fazla hisse senedi sınıfı ihraç etmektedir. Örneğin, Alphabet Class C (GOOG) ve Alphabet Class A (GOOGL) hisse senetleri her ikisi de S&P 500 endeksinde yer almaktadır.

Açıkçası, tüm S&P 500 şirketlerini burada listelemek pratik olmazdı. Ancak S&P 500’ün piyasa değerine göre ağırlıklandırılması nedeniyle, performansı büyük şirketlerin hisselerinin performansları tarafından büyük ölçüde etkilenmektedir.

Bu bağlamda, Ocak 2022 itibariyle S&P 500 endeksinin en büyük 10 şirketine bir göz atalım. Bu liste ve sıralama zaman içinde değişebilir ve muhtemelen değişecektir.

Apple (AAPL) Microsoft (MSFT) Alphabet (GOOGL) (GOOG) Amazon (AMZN) Tesla (TSLA) Meta Platforms (META) Nvidia (NVDA) Berkshire Hathaway Class B (BRK.B) Tesla (TSLA) UnitedHealth Group (UNH) JPMorgan Chase (JPM)

Neden S&P 500 kullanmalısınız?

S&P 500’ün neden bir pazar ve ekonomi göstergesi olarak bu kadar kullanışlı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü S&P 500, çok fazla küçük veya obskur şirket içermeyen geniş bir hisse senedi sepetinden oluşur ve bireysel yatırımcılar tarafından en çok sahip olunan şirketleri içerir. Bu 500 şirket, ABD’deki hisse senedi piyasasının genel değerinin yaklaşık% 80’ini oluşturur.

S&P 500 ile Dow Jones Sanayi Ortalaması Karşılaştırması

Dow Jones Sanayi Ortalaması, hisse senedi fiyatlarına göre ağırlıklandırılan bir endekstir, yani hisse senedi fiyatları en yüksek olan şirketler, değerlemelerine bakılmaksızın endekse en fazla etki eden şirketlerdir. Dow sadece 30 şirketi listeler ve piyasadaki en büyük hisselerin bazılarını -örneğin Amazon, Alphabet ve Berkshire Hathaway- dışarıda bırakır.

Dow fiyat ağırlıklı olduğu için, şu anki neredeyse 352 dolarlık hisse fiyatıyla Goldman Sachs, piyasa değeri sadece Walmart’ın dörtte biri olmasına rağmen, Dow’un performansı üzerinde Walmart’tan daha fazla etkiye sahiptir. Bu nedenlerle, çoğu uzmana göre S&P 500, daha iyi bir hisse senedi piyasası göstergesi olarak kabul edilmektedir.

S&P 500 ile Nasdaq Karşılaştırması

S&P 500 ile Nasdaq Composite Endeksi arasındaki açık fark, Nasdaq’ta listelenen hisse senetlerinin yalnızca Nasdaq piyasasında listelenmesi gerektiğidir. S&P 500, Nasdaq ve New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) hisselerinin karışımından oluşur, yukarıdaki ilk 10 listesinde görebilirsiniz. Nasdaq, genel piyasadan daha fazla teknoloji hissesine sahiptir, bu nedenle teknoloji hisseleri kötü performans gösterdiğinde Nasdaq Composite genellikle S&P 500’ü de geride bırakır.

Başka bir önemli fark, S&P 500’ün büyük şirket hisselerinden oluştuğu halde, Nasdaq Composite’un Nasdaq borsasında listelenen tüm uygun hisseleri içermesidir. Bu nedenle, temsil edilen piyasa değeri açısından daha çeşitlidir.

S&P 500 vs. Russell Endeksleri

Russell Endeksleri, tüm hisse senedi piyasası için benchmarklar sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Russell 1000, S&P 500’e en yakın karşılaştırma yapılır çünkü büyük şirketlerin yer aldığı 1.000 hisse senedinden oluşan büyük bir hisse senedi endeksidir (S&P 500’ün iki katı) ve piyasanın% 93’ünü temsil eder.

Daha popüler olan Russell 2000 endeksi de küçük sermayeli ABD hisselerinin nasıl performans gösterdiğini gösteren en iyi benchmark olarak kabul edilir. Toplamda, Russell 1000 ve Russell 2000, geniş bir hisse senedi piyasası benchmark endeksi olan Russell 3000 olarak bilinir.

S&P 500 endeksine nasıl yatırım yapabilirsiniz?

S&P 500 endeksine yatırım yapmak için, endeksi pasif olarak izleyen bir yatırım fonu veya borsa işlem gören fon (ETF) payı satın alarak yapabilirsiniz. Bu yatırım araçları, S&P 500 endeksindeki tüm hisse senetlerine orantılı ağırlıklarla sahiptir.

Vanguard S&P 500 ETF (VOO), bir hisse gibi işlem gören ve Vanguard 500 Index Fund Admiral Shares (VFIAX) yatırım fonu gibi iki çekici seçenek bulunmaktadır. Her ikisi de son derece düşük ücretlere sahiptir ve zaman içinde neredeyse S&P 500 endeksi ile neredeyse aynı performansı sunar.

S&P 500'e yatırım yapmak doğru mu?

Efsanevi borsa yatırımcısı Warren Buffett, düşük maliyetli bir S&P 500 endeks fonunun çoğu insanın yapabileceği en iyi yatırım olduğunu ünlü bir şekilde söylemiştir. Neden olduğunu görmek zor değil. Uzun dönemlerde S&P 500, yıllık toplam kazançların %9 ila %10’unu teslim etti ve neredeyse hiç maliyet olmadan pasif bir S&P 500 fonuna yatırım yapabilirsiniz.

Eğer hisse senetlerini uygun bir şekilde araştırmak ve bir portföyü sürdürmek için zamanınız, bilginiz ve isteğiniz varsa, uzun vadede S&P 500’e göre üstün yatırım getirilerine ulaşmak kesinlikle mümkündür. Ancak herkes hisse senetlerine bu şekilde yatırım yapmak için gerekli zamanı ve disiplini bulmuyor, özellikle yeni yatırımcılar bilgi biriktirene kadar S&P 500 endeks fonu payı alarak daha iyi bir şekilde başlayabilirler.

S&P 500’e yatırım yapmak, herhangi bir bireysel şirketin performansına fazla maruz kalmadan, ABD işletmelerinin karlılığına geniş bir maruziyet elde etmenin bir yoludur. Zaman içinde, S&P 500 portföyünüz için güçlü getiriler üretebilir ve sizin tarafınızdan minimal çaba gerektirir.

Yatırım Yapılacak
Eniyi hisseleri keşfedin

Portfoyünüzü güçlendirecek hisseleri seçmek için uzmanlarımızdan tavsiye alın.

E-mail Bültenimize Katılarak

yatırım dünyasında ki gelişmelerden haberdar olun.