Nasdaq Bileşik Endeksi Nedir?

Birçok yatırımcı Nasdaq'ı teknoloji ağırlıklı bir hisse senedi endeksi olarak bilir. Ancak, bileşim ve çalışma şekli açısından büyük endeksler arasında en az anlaşılanıdır. Bu bağlamda, Nasdaq Bileşik Endeksi'nin bir genel bakışını sunuyoruz. Nasıl çalıştığını ve yatırım stratejiniz için uygunsa nasıl yatırım yapabileceğinizi tartışacağız.

Nasdaq Bileşik Endeksi Tanımı

Nasdaq Bileşik, Nasdaq borsasında işlem gören hisse senetlerinden oluşan bir hisse senedi piyasası endeksidir. Endekse dahil edilmek için: Bir hissenin sadece Nasdaq piyasasında listelenmiş olması gerekmektedir.

Hisse senedi, bireysel bir şirketin ortak hissesi olmalıdır, bu nedenle tercih edilen hisse senetleri, borsa yatırım fonları (ETF’ler) ve diğer türdeki menkul kıymetler Nasdaq Bileşik Endeksin de yer almaz.

Bu nedenle, Nasdaq Bileşik Endeksi içinde çok sayıda hisse bulunmaktadır ve endeksteki hisse sayısı sık sık değişir. Endeks, sadece en büyük şirketler değil, tüm Nasdaq hisse senedi piyasasını temsil etmek üzere tasarlanmıştır.

Nasdaq Bileşik Endeksi , ABD’de en yaygın takip edilen hisse senedi endekslerinden biridir ve genellikle piyasa yorumcularının sıkça bahsettiği üç “başlık” endeksten biri olarak kabul edilir – Dow Jones Sanayi Ortalaması ve S&P 500 ile birlikte.

Nasdaq’ın teknoloji sektöründeki şirketlerin yüksek yoğunluğa sahip olması – özellikle genç ve hızla büyüyen türde – Nasdaq Bileşik Endeksinin teknoloji piyasasının performansını iyi bir biçimde gösteren bir gösterge olarak kabul edilmesine neden olur.

Nasdaq Bileşik Endeksi Nasıl Çalışır?

Çoğu büyük hisse senedi endeksi gibi, Nasdaq Bileşik Endeksi de temel bileşenlerinin piyasa değerleri tarafından ağırlıklandırılır. Bu, daha büyük şirketlerin hisselerinin hareket ettiğinde, daha küçük şirketlerin hisseleri hareket ettiğinde gösterge performansı üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir.

Örneğin, Nasdaq’ta işlem gören piyasa değeri 100 milyar dolar olan bir ortak hisse senedi, her iki hissenin fiyatlarında eşit bir hareket varsayılarak, 50 milyar dolar piyasa değerine sahip bir şirketten iki kat daha fazla etki yapar.

Nasdaq Bileşik Endeksi, hisse senedi piyasası işlem saatleri boyunca sürekli olarak dalgalanır.

Nasdaq’ta kaç şirket bulunmaktadır?

2023 Haziran ayı itibarıyla 3,908 Nasdaq’ta işlem gören hisse var, ancak daha önce belirtildiği gibi, her tür hisse Nasdaq Bileşik endeksine dahil edilmez.

Ancak endeksin piyasa değeri ağırlıklandırmasına tabi olduğunu ve dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının Nasdaq’ta işlem gördüğünü göz önünde bulundurmak önemlidir, bu nedenle endeks oldukça üst ağırlıklıdır. Aslında, Nasdaq Bileşik’teki ilk 10 hisse senedi, endeksin performansının yaklaşık %51’ini oluşturuyor. Bu nedenle, aşağıda Nasdaq Bileşik’teki en büyük 20 hisseye bir göz atalım:

Apple (AAPL) Microsoft (MSFT) Amazon (AMZN) Nvidia (NVDA ) Tesla (TSLA) Alphabet (C hisseleri) (GOOG) Alphabet (A hisseleri) (GOOGL) Meta (META) Broadcom (AVGO) ASML Holding (ASML) PepsiCo (PEP) AstraZeneca (AZN) Costco (COST) Adobe (ADBE) Cisco Systems (CSCO) Netflix (NASDAQ:NLFX) Advanced Micro Devices (AMD) Comcast (CMCSA) Texas Instruments (TXN) T-Mobile (TMUS)

Nasdaq Bileşik Endeksine Nasıl Yatırım Yapılır

Nasdaq Bileşik Endeksi’ne yatırım yapmanın en kolay yolu, endeksi pasif olarak izleyen bir endeks fonu satın almaktır. Bir endeks fonu, bir hisse senedi endeksinin tüm bileşenlerine ve aynı ağırlıklarla yatırım yapması için tasarlanmış bir yatırım fonu veya ETF’dir. Fikir, zaman içinde endeks fonlarının (daha az ücretle) izledikleri endeksle neredeyse aynı performansı sunacağıdır.

Örneğin, Fidelity, Nasdaq Bileşik’i takip eden iki yatırım aracı sunmaktadır. Yatırım fonu tarafında, Fidelity Nasdaq Bileşik Endeks Fonu’nun (FNCNX) net gider oranı %0,30 ve minimum yatırım gereksinimi yoktur. Fidelity ayrıca Nasdaq Bileşik Endeks ETF’sini (ONEQ) sunmaktadır, bu da herhangi bir diğer hisse gibi işlem görür ve daha düşük bir gider oranına sahip olan %0,21%’dir.

Nasdaq-100: Diğer Nasdaq hisse senedi endeksi

Geniş bir şekilde takip edilen başka bir Nasdaq tabanlı endeks daha var: Nasdaq-100. Bu endeks de piyasa değerine göre ağırlıklıdır ve genellikle Nasdaq Bileşik ile karıştırılır, ancak dikkate alınması önemli büyük bir fark vardır.

Nasdaq borsasında listelenen tüm ortak hisseleri içermek yerine, Nasdaq-100 yalnızca listelenen en büyük 100 finansal olmayan şirketin hisselerini içerir. Nasdaq 100’deki 100 şirket, Nasdaq Bileşik Endeks’in ağırlığının %90’ından fazlasını oluşturur.

Nasdaq Bileşik gibi, yatırımcıların portföylerinde Nasdaq-100 Endeksini takip etmelerine izin veren yatırım fonu ve ETF ürünleri bulunmaktadır. En dikkat çekeni Invesco QQQ (QQQ) ETF’sidir, bu ETF endeksteki 100 bileşene orantılı olarak yatırım yapar ve düşük bir gider oranı olan %0,2 sunar.

Nasdaq Bileşik Endeksine yatırım yapmalı mısınız?

Hisse senedi piyasası endekslerine yatırım yapmak, bireysel hisse senetlerini seçme veya değerlendirme konusunda zamanınız veya isteğiniz yoksa veya hisse senetlerini uygun bir şekilde değerlendirmek için gereken bilgiye sahip değilseniz harika bir fikirdir.

Aslında, milyarder yatırımcı Warren Buffett, tüm zamanların en başarılı hisse senedi yatırımcısı olarak geniş çapta kabul edilen kişi, endeks fonlarının çoğu Amerikalı için en iyi yatırım seçeneği olduğunu söylemiştir. Eğer bireysel hisse senetlerine uygun bir şekilde yatırım yapma zamanınız ve isteğiniz varsa, bunu yapmanızı teşvik ederiz, ancak böyle bir imkanınız yoksa endeks fonları ile yatırım portföyünüzü otomatik pilot moduna koymakta hiçbir sakınca yoktur.

Bu düşünceyle, Nasdaq Bileşik Endeks, bugünün teknoloji devlerine, örneğin Apple, Microsoft ve Amazon’a büyük bir maruziyet sunar ve aynı zamanda her Nasdaq listelenen ortak hissenin dahil edilmesi sayesinde yatırımcılara yarının teknoloji devlerine de bir miktar maruziyet sunar. Bu nedenle, eğer henüz bireysel hisse senetleri seçme konusunda rahat hissetmiyorsanız veya teknoloji sektörüne geniş bir maruziyet istiyorsanız, Nasdaq Bileşik Endeks harika bir yatırım seçeneği olabilir.

 

Yatırım Yapılacak
Eniyi hisseleri keşfedin

Portfoyünüzü güçlendirecek hisseleri seçmek için uzmanlarımızdan tavsiye alın.

E-mail Bültenimize Katılarak

yatırım dünyasında ki gelişmelerden haberdar olun.