Dow Jones Sanayi Ortalaması Hisse Senedi Endeksi Nedir?

Dow Jones Sanayi Ortalaması, 30 büyük ABD şirketini izleyen bir hisse senedi endeksidir. 1896 yılında oluşturulan bu endeks, en eski hisse senedi endekslerinden biri olarak kabul edilir ve performansı genellikle tüm ABD hisse senedi piyasasının sağlığının bir göstergesi olarak kabul edilir. Dow Jones Sanayi Ortalaması endeksi, finansal bilgi ve analitik şirketi S&P Global tarafından çoğunluk kontrol edilen bir ortak girişim olan S&P Dow Jones Indices tarafından yönetilmektedir. Dow Jones Sanayi Ortalaması, sadece sanayi hisselerini değil, aynı zamanda hizmet ve endüstri sektörlerinden hisseleri de içerir, ancak kamu hizmetleri ve taşımacılık gibi belirli alanlara özgü diğer endeksler tarafından ölçülen sektörleri içermez.

Dow Jones hisse senedi alabilir miyim?

Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın kendisini satın alamazsınız, ancak Dow ve endekse dahil olan şirketlere maruz kalabilirsiniz. Yatırım seçenekleriniz şunları içerir:

Dow Jones Sanayi Ortalaması’na dahil olan 30 şirketin tüm hisselerini satın alın. Endekste sadece 30 şirket bulunduğundan, Dow’daki her hisseyi doğrudan satın almanız mümkündür. Çoğu komisyoncu işlemlerden komisyon talep etmez ve birçok komisyoncu kesirli hisse yatırımlarına izin verir, yani kısmi hisseler satın alabilirsiniz. Bu yatırım alternatifi, 30 ayrı hisseyi yönetmenizi gerektirir ve endeks değiştiğinde portföyünüzü değiştirmeniz gerekir (ancak tarih boyunca endeks yalnızca her birkaç yılda bir değişir).

Dow’un performansını izleyen borsa yatırım fonlarını (ETF) içerenler gibi SPDR Dow Jones Sanayi Ortalaması ETF (DIA), Dow’da listelenen 30 şirkete yatırım yapmanızı sağlar. Bir ETF’teki hisse satın almak, 30 ayrı şirkete yatırım yapmaktan daha basittir ve Dow tarafından listelenen şirketler değiştiğinde portföyünüzü değiştirmek zorunda değilsinizdir. Çoğu ETF gibi, bu ETF tarafından yıllık bir gider oranı – yönetim ücreti – alınır. %0.16’lık gider oranı, her 1.000 dolarlık yatırım için yılda 1,60 dolarlık bir ücret anlamına gelir.

Çeşitli sektörlere ait büyük şirket hisseleri aracılığıyla geniş bir portföy maruziyeti isteyen yeni yatırımcılar için Dow Jones Sanayi Ortalaması’ndaki şirketler, araştırmanıza başlamak için iyi bir başlangıç noktası temsil edebilir. Bu özellikle mavi yaka şirketlere yatırım yapmayı düşünüyorsanız geçerlidir, çünkü genellikle piyasanın en istikrarlı ve karlı şirketleridir.

Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın kısa bir tarihçesi

Dow Jones Sanayi Ortalaması, 1896 yılında Charles Dow tarafından kurulan ve 1882’de meslektaşları Edward Jones ve Charles Bergstresser ile birlikte Dow Jones & Company’nin ana şirketi olan Dow Jones & Company tarafından yönetilen bir endekstir. Başlangıçta Dow Jones Sanayi Ortalaması, 12 şirketin endeksini içeriyordu. Bunların çoğu General Electric (GE 0.29%) gibi sanayi şirketleriydi. Zamanla, endeksin odak noktası ağır sanayi sektörünün performansını ölçmekten, tüm ABD hisse senedi piyasasının sağlığını ölçmeye kaydığı için endeksteki hisse senetlerinin sayısı arttı. Endeks, 1928’den bu yana 30 şirketi izlemektedir.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, şu 30 şirketin hisselerini izler:

3M (MMM) American Express (AXP) Amgen (AMGN) Apple (AAPL) Boeing (BA) Caterpillar (CAT) Chevron (CVX) Cisco Systems (CSCO) Coca-Cola (KO) Disney (DIS) Dow (DOW) Goldman Sachs (GS) Home Depot (HD) Honeywell International (HON) IBM (IBM) Intel (INTC) Johnson & Johnson (JNJ) JPMorgan Chase (JPM) McDonald's (MCD) Merck (MRK) Microsoft (MSFT) Nike (NKE) Procter & Gamble (PG) Salesforce (CRM) Travelers (TRV) UnitedHealth Group (UNH) Verizon (VZ) Visa (V) Walmart (WMT) Walgreens Boots Alliance (WBA)

Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın değeri nasıl hesaplanır?

Çoğu hisse senedi piyasası endeksi piyasa değerine göre ağırlıklıdır – hisse fiyatı ile dolaşımda olan hisse senedi sayısının çarpımı – ancak Dow Jones Sanayi Ortalaması fiyat ağırlıklıdır. Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın değeri, listelenen 30 şirketin hisse fiyatlarının ortalama değerini belirleyerek hesaplanır. Ancak bu ortalama değeri hesaplamak, 30 hisse senedi fiyatını toplamak ve 30’a bölmek kadar basit değildir.

Birleşmeler, türeyenler, hisse bölünmeleri ve diğer gelişmeler aritmetiği karmaşıklaştırır ve “Dow böleni” ni resmen belirlemek için bir komiteye ihtiyaç duyar – ki bu, 30 hisse senedi fiyatının toplandığı payda ile böldüğümüz kısım. Haziran 2022 itibarıyla Dow böleni 0.151728’di. Bu böleni kullanarak, Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın değerini hesaplayabilirsiniz. Tüm 30 Dow şirketinin hisse senedi fiyatlarını toplayarak ve bu miktarı 0.151728 ile bölebilirsiniz.

Dow listesindeki herhangi bir şirketin hisse fiyatındaki herhangi bir değişiklik, Charles Dow’ın orijinal vizyonuna uygun olarak endeksin değerini eşit olarak etkiler. Ancak, yüzde olarak en yüksek fiyatlı hisselerin hareketleri endeksin değeri üzerinde en büyük etkiye sahiptir.

Örneğin, 1 Haziran 2022 itibarıyla Dow’daki en yüksek fiyatlı hisse UnitedHealth Group’ta işlem görüyordu ve hisse başına 490.35 dolar fiyatı vardı. En düşük fiyatlı hisse Walgreen Boots Alliance’ta işlem görüyordu ve hisse başına 42.90 dolar fiyatı vardı. UnitedHealth’in hisse fiyatı, Walgreen’in hisse fiyatından 11.4 kat daha büyük olduğundan, Walgreen’in hisse fiyatı, UnitedHealth hissesinin fiyatındaki sadece %1’lik bir değişiklikle aynı etkiye sahip olabilmesi için %11.4’lük bir değişiklik yapmak zorunda kalır.

The Dow Jones Sanayi Ortalaması ile S&P 500 ve Nasdaq Karşılaştırması

Dow Jones Sanayi Ortalaması, birçok yatırımcının hisse senedi piyasasının performansını ölçmek için kullandığı üç büyük endeksten sadece birisidir. 

S&P 500, piyasa değeri ve karlılık gibi belirli kriterler kullanılarak seçilen 500 büyük sermayeli hissenin bir endeksidir ve bu seçim S&P Dow Jones Indices’in bir komitesi tarafından yapılır. Nasdaq endeksi ise 2,500’den fazla hisseyi izler, yani Nasdaq Borsası’nda işlem gören neredeyse tüm hisseleri içerir.

Çoğu profesyonel yatırımcı, geniş bir hisse senedi yelpazesi içerdiği ve piyasa değeri ile ağırlıklandırıldığı için S&P 500’ün performansına odaklanır. Bu, hisse senedi piyasasının genel sağlığını ölçmenin daha doğru bir yoludur. Dow Jones Sanayi Ortalaması, S&P 500 veya Wilshire 5000 Total Market Index (WFIVX) gibi bir toplam piyasa endeksi kadar kapsamlı veya kesin olmayabilir, ancak bu uzun süredir kullanılan endeks hala hisse senedi piyasasının genel yönlendirmesini gösteren iyi bir gösterge olarak hizmet eder ve ABD’nin en güçlü şirketlerinin kullanışlı bir kısa listesi olarak işlev görür.

Yatırım Yapılacak
Eniyi hisseleri keşfedin

Portfoyünüzü güçlendirecek hisseleri seçmek için uzmanlarımızdan tavsiye alın.

E-mail Bültenimize Katılarak

yatırım dünyasında ki gelişmelerden haberdar olun.