Yurtdışı Yatırım Blog

Yatırım ve Finans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hisse Senedi Piyasası Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hisse senetlerine yatırım yapmanın, zamanla servet oluşturmanın harika bir yolu olabileceğini duymuş olabilirsiniz. Bu kesinlikle doğrudur. Ancak, hisse senedi piyasasının nasıl çalıştığını gerçekten biliyor musunuz? Bir hisse senedi piyasasını bir hisse senedi borsası veya endeksinden ayıran şey nedir? Bir hisse senedinin ne olduğunu biliyor musunuz? Bu sorulardan herhangi birine hayır yanıtı verdiyseniz, yalnız değilsiniz.

Devamını Oku »

Dow Jones Sanayi Ortalaması Hisse Senedi Endeksi Nedir?

Dow Jones Sanayi Ortalaması, 30 büyük ABD şirketini izleyen bir hisse senedi endeksidir. 1896 yılında oluşturulan bu endeks, en eski hisse senedi endekslerinden biri olarak kabul edilir ve performansı genellikle tüm ABD hisse senedi piyasasının sağlığının bir göstergesi olarak kabul edilir. Dow Jones Sanayi Ortalaması endeksi, finansal bilgi ve analitik şirketi S&P Global tarafından çoğunluk kontrol edilen bir ortak girişim olan S&P Dow Jones Indices tarafından yönetilmektedir. Dow Jones Sanayi Ortalaması, sadece sanayi hisselerini değil, aynı zamanda hizmet ve endüstri sektörlerinden hisseleri de içerir, ancak kamu hizmetleri ve taşımacılık gibi belirli alanlara özgü diğer endeksler tarafından ölçülen sektörleri içermez.

Devamını Oku »

Yatirimda Cesitlik Nedir?

Yatırımda çeşitlilik, farklı varlık sınıfları, sektörler ve coğrafi bölgeler arasında yatırımları yayarak bir yatırım portföyünün genel riskini azaltma sürecidir. Fikir, çeşitli yatırımların tutulmasıyla, herhangi bir yatırımın zayıf performansının, başka bir yatırımın daha iyi performansıyla dengelemesi ve böylece daha tutarlı bir genel getiri sağlanmasıdır. Böylece, birbirleriyle yüksek derecede korelasyon göstermeyen varlıkları içermeyi hedefler. Çoğu yatırım profesyoneli, kayıplara karşı garanti vermemekle birlikte, çeşitliliğin, uzun vadeli finansal hedeflere ulaşırken riski en aza indirme konusunda en önemli bileşen olduğu konusunda hemfikirdir. Burada, bunun neden doğru olduğunu ve portföyünüzde çeşitliliği nasıl başaracağınıza bakacağız.

Devamını Oku »

Nasdaq Bileşik Endeksi Nedir?

Birçok yatırımcı Nasdaq’ı teknoloji ağırlıklı bir hisse senedi endeksi olarak bilir. Ancak, bileşim ve çalışma şekli açısından büyük endeksler arasında en az anlaşılanıdır. Bu bağlamda, Nasdaq Bileşik Endeksi’nin bir genel bakışını sunuyoruz. Nasıl çalıştığını ve yatırım stratejiniz için uygunsa nasıl yatırım yapabileceğinizi tartışacağız.

Devamını Oku »

S&P 500’ü Tanıyalım

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki önemli hisse senedi endeksleri konusunda konuştuğumuzda, S&P 500 endeksi genellikle genel hisse senedi piyasasının performansının bir göstergesi ve büyük şirketlerin performansının bir göstergesi olarak en çok saygı gören endeks olarak kabul edilir.

Devamını Oku »

E-mail Bültenimize Katılarak

yatırım dünyasında ki gelişmelerden haberdar olun.