Palantir Uzun Vadeli Bir Yatırım ve ABD Savunma Sisteminin Bir Parçasıdır (PLTR)

Palantir Technologies Inc. (NYSE:PLTR), uzun vadeli başarı için iyi bir konumda bulunuyor ve aynı zamanda ABD savunma görevleri için de hayati öneme sahip. Bu, hem yakın gelecekte tekrarlanan gelir istikrarı için güvenlik sağlar hem de büyük savaşlar ve savunma talepleri durumunda bazı potansiyel zafiyetlere yol açabilir. Yatırımı, hedef pazarlarına ulaşmanın zorluğu nedeniyle güçlü bir savunma hattına sahip, niş ve son derece gelişmiş veri işlerine güçlü bir tahsis olarak değerlendiriyorum. Ancak değerleme, kalitesini fiyatlandırıyor ve bu nedenle hisseler uzun vadede iyi ancak aşırı risk almadan kısa vadeli fiyat getirileri için uygun olarak değerlendirilemez.

Operasyon Analizi

Palantir, özellikle Palantir Gotham ve Palantir Foundry adında iki ana yazılım platformuyla tanınır:

Palantir Gotham: Gotham, özellikle istihbarat topluluğu ve Savunma Bakanlığı tarafından kullanılmaktadır. Karmaşık veri kümelerinde desen tanımlamaya yardımcı olur ve analistler ile operatörler arasında işbirliğini kolaylaştırır.

Palantir Foundry: Foundry, kurumsal veriler için merkezi bir işletim sistemidir. Ana rolü, erişilebilirlik, yönetilebilirlik ve ileri analiz için yaygın bir arayüze sahip izole veri kaynaklarını birleştirmektir. Finans, sağlık, üretim ve daha fazlasında kullanılır.

Araştırmalarımdan, Palantir’in hükümet operasyonları ile olan ilişkisinin, potansiyel olarak daha karlı ancak daha az sabit ticari sözleşmelerine kıyasla ona hayati bir istikrar hissi verdiğine inanıyorum. Hem hükümet hem de ticari lisans sözleşmelerinin Palantir yazılımı için tekrarlanan gelir sağladığını, bu gelirin yatırımcılar için gelecekteki büyümeyi öngörmede her zaman büyük bir artı olduğunu belirtmek önemlidir.

Palantir’in iş gücü esas olarak veri bilimcileri ve mühendislerden oluşur, bu nedenle yatırımcıların operasyonlarının bazı analistlerin önerdiği gibi bir “Nvidia (NVDA) anı” sağlamayacağını bilmeleri gerekir. Analizimden, Palantir’in karmaşık veri görevleri için son derece gelişmiş ancak niş bir yazılım sağlayıcısı olarak piyasadaki konumunu sağlamlaştıracağını öngörmek çok daha makul görünüyor. Bu, herhangi bir şekilde bir sonraki Amazon (AMZN) hissesi olmayacak ve bunun Palantir yönetimi içinde açık ve beklenen bir durum olduğunu düşünüyorum. Hedef pazarı basitçe kitle ölçeğinde değil.

Bu, Palantir’in değerli bir yatırım olmadığı anlamına gelmez. Tam tersine, karmaşık, sofistike ve “sınıfının en iyisi” askeri düzeyde veri yazılımında geniş bir savunma hattı geliştirmeye devam edeceğine inandığım için uzun vadeli başarı için çok iyi konumlandırıldığına inanıyorum. Bu, kitlesel pazar çekiciliğine sahip olmaması ve bunun sonucu olarak uzun vadede büyümenin daha düşük olması muhtemel olsa da, şirketin önünde çok zengin bir fiyat getirisi olamayacağı anlamına gelmez ve tahminime göre, pazarları nispeten tamamen doyduğunda sağlam temettü ödeyen bir şirket olabilir.

Rakip Analizi

Araştırmalarıma göre, şu anda yazıldığı sırada Palantir için en önemli rakipler şunlar olabilir:

  • Tableau, şu anda Salesforce (CRM) bünyesinde, büyük şirketlere, Amazon dahil, veri görselleştirme konusunda hizmet vermektedir.
  • Trifacta, şu anda Clearlake Capital Group bünyesinde Veri düzenleme konusunda tanınır, Google (GOOG, GOOGL) dahil olmak üzere kuruluşlara veri hazırlama konusunda yardımcı olur.
  • IBM (IBM) Watson Studio: Hızlı yanıt veren veri hazırlama araçları sunar ve AI benimsemesini hızlandırır, Fortune 50 şirketlerine hizmet verir.

 

Palantir’in rekabet avantajı gibi göründüğü alan, daha yüksek riskli ve daha yüksek güvenlikli alanlarda veri hizmetleri sunmaktır. Bu, istihbarat ve savunma alanları için ideal olan bir sofistikasyon ile gerçekleştirilir. Bu, yukarıdaki tabloda listelenen diğer üç büyük rakip için söylenemeyecek bir şeydir ve yatırımcıların, Palantir’in burada geliştirdiği güçlü ve benzersiz savunma hattını ne kadar dikkate alması gerektiğini düşünüyorum. Palantir’den başka, veri işleri için bu kadar yüksek profilli, güvenlik odaklı alanlara doğrudan odaklanan başka bir şirket düşünemiyorum. Tahminime göre, mükemmel ve son derece erişilmesi zor bir hedef pazar olduğu için, güven ve itibar ile bir kez girildiğinde rakiplerin etkili bir şekilde rekabet etmesi zor olacaktır.

Palantir’in şu anda çok cazip bir uzun vadeli yatırım olduğuna inanıyorum ve analist tahminlerine dayanarak, hissenin gelecek on yıl boyunca güvenilir bir getiri sağlayacağına dair iyi nedenlere sahip olduğumu düşünüyorum.

Salesforce’dan daha güçlü bir bilanço ile, mevcut finansallarda acil bir dezavantaj görmüyorum. Şirketin uzun vadede karlılığını istikrara kavuşturması sadece zaman meselesi gibi görünüyor. Bunu yaparak, tamamen yeni bir ticari ve perakende yatırımcı yelpazesini çekeceğini ve hissenin halka arz fiyatının üzerinde toparlanmaya başlayabileceğini düşünüyorum. Şu anda sahip olduğum tek ciddi endişe, şirketin, fiyat/satış standartlarına göre bile, nispeten olumsuz bir değerlemeyle işlem görüyor olmasıdır.

Değerleme

Bazı analistler Palantir’in açıkça “yüksek fiyatlandırıldığını” ancak firmanın büyümesinin fiyatı daha da yükseltebileceğini işaret etti. Palantir hissesinin zamanla premium değerlemesini koruyabileceği genel tezi kabul ediyorum ve olacağına inandığım şey, firmanın cirosunun artmaya devam etmesi ve karlılığının önümüzdeki 10 yıl içinde ilk gerçek üstel büyümesini görmeye başlamasıyla çarpanların kademeli olarak daralacağıdır.

Şu anda, ileriye dönük olarak 19 fiyat-satış oranı kuşkusuz bir primi işaret etmekle birlikte, çeyreklik ve yıllık sonuçlar sırasında anlık beklentilerin kaçırılması sonucu ortaya çıkabilecek kısa ve orta vadeli dalgalanmalar için değerli olabilir.

Kendi perspektifime göre, Palantir yatırımcıları, şu anki spekülatif değerleme nedeniyle potansiyel fiyat dalgalanmaları ile biraz turbülanslı bir yolculuğa çıkacaklar. Ancak, gelişmiş veri yazılımında kalıcı ve başarılı bir şirket için temel burada ve şirket operasyonlardaki etkinliğini zaten kanıtlamış durumda. Uzun vadeli bir yatırımcı olarak, şu anki rahatsız edici değerleme göz önüne alındığında Palantir’i almamak için bir neden göremiyorum. Yatırımcıların, bu hissenin kısa vadeli bir oyun olamayacağını dikkate alması gerektiğini düşünüyorum. Şirketin kalitesi ve piyasanın talep ettiği fiyat, onun bir operasyonel varlık olarak tutulması gerektiğini gösteriyor, bir fiyat varlığı olarak değil.

Riskler

Palantir, hükümet ve ticari projelerin kesişiminde faaliyet gösterdiği için, bir ayağı askeri-sanayi kompleksinde ve diğer ayağı kurumsal-sanayi kompleksinde bulunmaktadır. Bu nedenle, bir veya daha fazla girişim veya anlaşmayı bozabilecek bir çıkar çatışması olabilir ve ayrıca Palantir’in ABD savunmasındaki yoğun angajmanı nedeniyle Rusya ve Çin gibi bazı coğrafi bölgelerde genişlemeyi başaramayacağını da görüyorum.

Ayrıca, küresel güçler arasındaki gerilimler artarsa, Palantir hissedarları olumsuz etkilenebilir. Bu, küresel politikada son derece kırılgan bir zaman ve Palantir’in aksi takdirde üstlenmeyi düşünmeyeceği ülke hizmetinde finansal taleplerin ortaya çıkabileceğinin farkında olunmalıdır. Başka bir deyişle, ulusal güvenlik çıkarları, sadece hissedar getirilerini etkileyebilir.

Sonuç

Palantir’in, elit kurumsal kullanım ve savunma görevleri için uygun olan gelişmiş veri yazılımında çok güçlü bir savunma hattına ve nişe sahip olağanüstü bir şirket olduğuna inanıyorum. Ulusal çıkarlar ve hissedar getirileri arasında çok dikkatli bir kesişimde navigasyon yapması gerekiyor, bu yüzden yatırımcıların iyi performans gösterecek ama bir sonraki Amazon veya Meta Platforms (META) hissesi olmayacak bir stok için hazırlıklı olmaları gerektiğine inanıyorum. Ancak, yüksek kaliteli ve inanılmaz önemli veri işlerinde pay sahibi olmak isteyen yatırımcılar için, Palantir’in çok başarılı bir uzun vadeli yatırım olacağını görebiliyorum.