MercadoLibre: Büyüme ve Karlılık

Muazzam Büyüme ve Artan Karlılık

MercadoLibre’nin ilk çeyrek rakamları oldukça güçlü görünüyordu. Gelir, yıldan yıla %36 artarken, hisse başına kazanç 2023’ün ilk çeyreğine göre %71 daha yüksek oldu. Her iki oran da analist beklentilerinin oldukça üzerindeydi.

E-ticaret tarafında, MercadoLibre’nin platformu, geçen yılki döneme göre %20 artışla 11.4 milyar dolarlık brüt ticaret hacmi (GMV) üretti (döviz etkileri hariç %71). İşletmenin en hızlı büyüyen ve en yüksek marjlı bölümlerinden biri olan reklam geliri, yıldan yıla %64 artış gösterdi. Yönetim, marka ve gösterim reklamlarında (şu anda çoğu gelir ürün reklamlarından geliyor) hala büyük bir fırsat görmekte.

Mercado Pago fintek tarafında, toplam ödeme hacmi %35 artarak neredeyse 41 milyar dolara ulaştı. Platform şu anda 49 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip, bu da bir yıl öncesine göre %38 daha fazla — bu, dördüncü çeyrekle kıyaslandığında bir hızlanma. İlk çeyrek sonunda, MercadoLibre’nin kredi portföyü, yıldan yıla %46 artarak 4.4 milyar dolara ulaştı ve hem karlılık hem de kredi kalitesi güçlü.

Coğrafi dağılım açısından, MercadoLibre Brezilya ve Meksika’dan gelen gelirlerde sırasıyla %57 ve %59’luk çok güçlü bir artış gördü, Arjantin ise makro ekonomik zorluklar nedeniyle en zayıf pazar oldu.

Piyasa Tepkisi

Beklenenden daha iyi gelir ve kar rakamlarıyla birlikte işletmenin genelinde güçlü sonuçlar elde edilmesi, yatırımcıların hayal kırıklığına uğramasına pek yer bırakmadı. Bu, hisse fiyatındaki ilk tepkide yansıtıldı. Saat 4:50 PM ET itibarıyla (kazanç açıklamasından yaklaşık yarım saat sonra), MercadoLibre, zaten güçlü geçen bir günün ardından sonrası işlemlerde yaklaşık %4 artışla kapandı.

İzlenecekler

MercadoLibre rehberlik yayınlamasa da, önümüzdeki en büyük fırsatları ne olarak gördüğünü vurguluyor. Reklamcılık, 2024 boyunca izlenmesi gereken özellikle yüksek potansiyelli bir alan ve şirketin kredi kartı işi şimdiye kadar etkileyici sonuçlar gösterdi. Yakın zamanda yenilenen Meli+ sadakat programı (esasen MercadoLibre’nin Amazon Prime versiyonu) iyi performans gösteriyor. Bu, ileriye dönük olarak tüm çeşit ilginç olasılıklar yaratıyor.