Mastercard’ın Büyümeye Devam Ediyor

Mastercard Sağlam Küresel Ekonomiden Kazanç Sağlıyor

Mastercard, tarih boyunca büyük ölçüde istikrarlı bir büyüme keyfini sürdü ve 2024’ün ilk çeyreği de istisna değildi. Net gelirde, net kar ve hisse başına kazançta çift haneli yüzde artışlar, Mastercard’ın yılın başında yaşadığı sağlam makroekonomik koşulları ve önceki çeyreklerden süregelen genel olarak olumlu ivmeyi gösterdi.

Diğer destekleyici iş metrikleri de olumlu oldu. Brüt dolar hacmi, yerel para birimi bazında yıldan yıla %10 artarken, sınır ötesi hacim daha etkileyici bir %18 oranında yükseldi. Bu, COVID-19 pandemisinin başlarında getirilen uluslararası seyahat kısıtlamalarının hafiflemeye başlamasından bu yana süregelen eğilimlerle tutarlıdır. Değiştirilen işlem sayıları %13 arttı ve para birimi etkilerinden ayarlandıktan sonra Mastercard’ın katma değerli hizmetler ve çözümlerinden elde edilen gelir %15 yükseldi.

Piyasa Tepkisi

Mastercard hisseleri, mali sonuçlarının açıklanmasını takiben ön piyasa işlemlerinin ilk yarım saatinde %3 ile %4 arasında düştü. Şirketin başlıca satış ve kazanç rakamları konsensüs tahminlerinin üzerindeydi, ancak alt çizgi rakamı sadece bir kuruşla beklentileri aştı.

Ayrıca, bazı yatırımcılar, Mastercard’ın müşterilerine ödediği ödeme ağı iskontolarının ve teşviklerinin %20 artarak genel satış büyüme oranlarını aştığını ve ödeme ağları arasında daha yüksek bir rekabet seviyesini önerdiğini fark etmiş olabilir. Yine de, Mastercard hisseleri bu yılın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktığı için burada mütevazı bir geri çekilme görmek şaşırtıcı değil.

İzlenecekler

Mastercard’ın sunumu, ikinci çeyreğin ilk ayından bazı erken rakamlar içeriyordu ve değiştirilen hacim, işlemler ve sınır ötesi hacim için büyüme oranlarındaki düşüşler, ödeme hizmetleri sağlayıcısı için koşulların kötüleşebileceği konusunda bazı endişeleri de gündeme getirmiş olabilir. Yatırımcılar, bu rakamları mevcut çeyrek boyunca akılda tutmak ve küresel ekonominin ne kadar iyi performans gösterdiğine dair diğer işaretleri aramak isteyeceklerdir.

Şimdilik, Mastercard sağlıklı görünmeye devam ediyor. Elektronik ödemelerin genel olarak daha fazla benimsenmesini destekleyen uzun vadeli eğilimler göz önüne alındığında, Mastercard’ın gelecekte uzun süre büyümeye devam etmek için bol fırsatı var.