Lululemon Küresel Güç ile Beklentileri Aştı

Uluslararası Satışlar Lululemon İçin Önde

Lululemon, çeyrek boyunca Wall Street’in kazanç ve gelir tahminlerini aştı ve ABD dışındaki pazarlar büyük yükü omuzladı. Genel satışlar çeyrekte %10 artarken, Amerika operasyonlarından elde edilen net gelir, sabit karşılaştırılabilir satışlarla yalnızca %3 arttı.

Anakara Çin, %45 gelir artışı ve %26 karşılaştırılabilir satış artışıyla bu açığı fazlasıyla kapattı. Çin, hala toplam işin küçük bir bölümünü oluşturarak, şirketin çeyreklik 2,2 milyar dolarlık satışının sadece 303,8 milyon dolarını temsil ediyor, ancak bu, kazançların artması için yeterince büyük.

Çin ve Amerika dışındaki satışlar, yıllık bazda %27 arttı.

Lululemon, zorlu perakende ortamında fiyat indirimine gitmeden iyi bir yönetim sergiliyor. Brüt kar, bir yıl öncesine göre 20 baz puan artarak 1,3 milyar dolar veya gelirin %57,7’si oldu. Şirket, artışı daha düşük ürün ve nakliye maliyetleri sayesinde ürün marjında 120 baz puanlık bir artışa bağladı, ancak kazanımların bir kısmının daha yüksek indirimlerle dengelendiğini söyledi.

Piyasa Tepkisi

Lululemon hisseleri, sonuçların açıklanmasının hemen ardından, ancak konferans çağrısından önce, aftermarket ticaretinde %10’dan fazla arttı. Yatırımcılar, güçlü gelir artışını ve beklenenden daha iyi kazançları görerek cesaretlendi.

Şirket ayrıca, Lululemon’un hisse sayısının son on yılda %13 azaldığı bir eğilimi devam ettirerek hisse geri alım planına 1 milyar dolar ekleyeceğini duyurdu.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geçen çeyrekte Lululemon, Amerika’daki değişen tüketici dinamikleri ve tüketici talebini karşılayacak doğru boyut ve renklere sahip olmaması nedeniyle tökezledi.

İyileşme belirtileri var. CEO Calvin McDonald, yaptığı açıklamada, şirketin ABD ürün yelpazesini optimize etme konusunda kaydettiği ilerlemeden “memnun” olduğunu söyledi.

McDonald, hem ABD’de hem de yurt dışında “önemli büyüme alanı” görüyor, ancak yatırımcılar, Lululemon’un tüketici tercihleri ile birlikte nasıl evrildiğini ve şirketin temel Amerika operasyonlarında büyümeyi yeniden başlatıp başlatamayacağını görmek için gelecek çeyreklerde yakından izlemek isteyecekler.