Google’un Ana Odak Noktası Haline Gelen Yapay Zeka

Google’ın işi, 2024’ün ilk çeyreğinde oldukça güçlü bir performans sergiledi ve şirket genelinde keskin artışlar yaşandı. Temel Google Arama segmenti %14’lük bir satış artışı görürken, YouTube satışları %21 arttı ve Google abonelikleri, platformları ve cihazları segment geliri %18 arttı. Özellikle cesaret verici olan, Google’ın Google Cloud segmentiydi; burada artan bulut hizmetleri talebi, gelirin yıllık bazda %28 artmasını sağladı.

Ana işler iyi giderken, Google yapay zekadan yararlanma üzerinde odaklanma fırsatı buldu. Şirket, Google Research ve Google DeepMind birimleri üzerindeki yapay zeka ekiplerini birleştirmek için operasyonlarını yeniden yapılandırdı ve bundan böyle bu çalışmalar, şirketin Google seviyesindeki faaliyetlerinin bir parçası olarak raporlanacak. Google seviyesindeki işletme zararı çeyrekte 2.3 milyar dolar oldu ve yatırımcılar yapay zekaya devam edecek olan daha büyük yatırımların devamını bekleyebilirler.

Anlık Piyasa Tepkisi

GOOG Google Fiyat 172.99 ABD Doları Günlük Değişim +%9.52 Google hisseleri, Perşembe akşamı geç saatlerdeki seansın ilk yarım saatinde %12 arttı. Google’ın ana şirketi olan Google’ın finansal durumu, hisseyi takip eden çoğu kişinin beklediğinden çok daha iyiydi.

Bu haber, özellikle bir gün önce Meta Platforms’un (NASDAQ: META) oldukça kötümser kar raporunun yayımlanmasının ardından geldi ve bu durum dünya genelindeki en büyük teknoloji şirketlerinin gölgesinde kalmıştı. Özellikle Google, Microsoft (NASDAQ: MSFT) ve Amazon.com (NASDAQ: AMZN) gibi rakiplerine göre geride kalmıştı, bu yüzden yatırımcılar Google’ın diğerleriyle aynı ciddiyetle yapay zekaya yaklaştığı düşüncesini kutladılar.

Neye Dikkat Etmeli

İlginç bir not olarak, Google bir temettü başlattı ve hisse başına $0.20’lık üç aylık bir ödeme yaptı, bu da %0.5’in altında bir getiri sağlayacak. Bu, büyük yatırımların izlenmesiyle uyumsuz gibi görünebilir, ancak Google fazlasıyla serbest nakit akışı sağlıyor ve minimum nakit temettüsünü ayırabilir.

Daha önemlisi, Google açıkça geleceğini Gemini AI platformuna bağlamış durumda. Bu, rakip endüstri meslektaşlarının çabalarına yanıt olarak yapılan gerekli bir stratejik hamleydi, ancak Google hala Microsoft ve Amazon’un bulut bilişim ve erken üretken yapay zeka platformları gibi hızlı büyüyen alanlarda kurduğu büyük öncülüğü ortadan kaldırmak için çalışmak zorunda.