En İyi Yapay Zeka Yazılımı Hisse Senetlerinden Birisi Şu Anda Yükselişte. Almanın Zamanı Geldi mi?

Son üç aylık raporun ardından kısa bir düşüşün ardından, Monday.com yüksek uçuşta. Bulut yazılım şirketi Monday.com (NASDAQ: MNDY), 2023’ü kapatmak için harika bir güncelleme sundu ve 2024 için iyi şeyler olabileceğini işaret etti. Bulut endüstrisi için ayı piyasası olsa da, bu küçük platform, yol boyunca yeni yapay zeka ürünlerinin piyasaya sürülmesiyle hızlı bir şekilde büyümeye devam etti.

Yönetim hafif bir değişiklik yapıyor gibi görünüyor, çünkü ayı piyasasının artık tarih olduğu anlaşılıyor. Hisse fiyatında kısa bir düşüşün ardından, Monday.com, 2021 ve 2022 piyasa düşüşünün ardından yüksek su işaretiyle tekrar yakın. Bu hedefe yönelik bir yapay zeka yazılım sağlayıcısı satın almak mı?

2023 iyiydi. Peki ya 2024?

Monday.com hala yazılım endüstrisinin genel şeması içinde oldukça küçük bir işletme, zira milyarlarca dolar kazanan devlerle rekabet ediyorsunuz, bir yılda 730 milyon dolar ne ki?

Her halükarda, şirket piyasada küçük dalgalar yapıyor. Gelirler 2023’te %41 arttı, dördüncü çeyrekte ise %35 artış gösterdi.

Bir grup ürün lansmanı yardımcı oldu. Microsoft ve OpenAI algoritmaları tarafından desteklenen MondayAI, artık pazara sürülen esnek özelleştirilebilir yazılım paketi Monday’in tüm alanlarında kullanılabilir durumda. MondayDB ise, verinin daha esnek bir şekilde Monday’in ilişki yönetimi, yazılım geliştirme ve planlama özelliklerine aktarılmasına olanak tanıyan bir veritabanı aracı, yavaş yavaş piyasaya sürülüyor.

Başka ürünler de yakında piyasaya sürülecek, örneğin “Monday code”, geliştiricilere kendi özel uygulamalarını Monday.com ekosistemi içinde çalıştırma olanağı tanıyor. Yapay zeka ve diğer ürünler tek başlarına iğneyi hareket ettirecek değiller. Ancak bir bütün olarak bir araya getirildiklerinde, yönetim sonraki yenilik ve büyüme dalgası için Monday.com platformunu güçlendiriyor.

Bu bizi şirketin karlılık ölçütlerine getiriyor. Genel olarak kabul edilen muhasebe ilkelerine (GAAP) göre olumlu rakamlar arayan değer yatırımcıları şu anda bulamazlar. İşletme henüz çok genç ve genişleme en üst öncelik. Ancak, serbest nakit akışı (FCF) 2023’te 205 milyon dolar oldu ve FCF kar marjı %28 oldu. Büyük hisse senedi piyasası düşüşü sırasında, bu hissedarları memnun etti. Ancak, ayı piyasasının sona erdiği şimdi, yönetim tekrar daha fazla nakit araştırma ve geliştirme (R&D) alanına yönlendirecek. 2024’te FCF marjlarının %22’ye düşmesini bekleyin.

2024 için Monday.com hisse senedi alınır mı?

2024 için tam yıl için, gelir için başlangıç ​​tahmini %27 ila %28 büyüme ile en az 926 milyon dolara ulaşacak. Yukarıda bahsedilen %22’lik FCF marjına (veya yaklaşık 204 milyon dolar FCF karı) ve mevcut 10.8 milyar dolar piyasa değerine dayanarak, Monday.com hisse senedi şu anda 2024 için beklenen serbest nakit akışının yaklaşık 53 katı işlem görüyor.

$1.12 milyarlık nakit ve kısa vadeli yatırımları ve borcu olmadığını daha da dikkate alarak, şirketin 2024 için beklenen FCF’ye göre işletme değeri yaklaşık 48 kat.

Bu kesinlikle bir premium fiyat, işletmenin kalıcı büyümesini ve böyle bir büyümenin uzun yıllar devam edeceği beklentisini yansıtıyor. Ayrıca, ayı piyasasının sona ermesiyle birlikte şirketin tekrar R&D’ye yatırım yapmasıyla FCF marjlarının düşeceği de dikkate alınıyor.

Açıkça söylemek gerekirse, bu kadar agresif genişleme, Monday.com’un herkes için bir hisse senedi olmadığı anlamına gelir. Büyüme trendi harika olsa da, bu büyüme hızındaki herhangi bir yavaşlama, GAAP karlılığının eksikliği ile birleşirse, bu hisse senedini gelecek yıllarda çok dalgalı hale getirebilir. Monday.com şu anda yüksek uçuşta olsa da, yapay zeka ürünleri bile bu hisseyi bazı vahşi yükselişlerden ve düşüşlerden kurtaramayacak.