DoorDash (DASH): Tek Durak Noktasına Geçiş

Hepimiz DoorDash (DASH) adını biliyoruz. Amerika’nın önde gelen yiyecek teslimat uygulamasıdır. Ancak, son birkaç çeyrekte, şirket sadece bir yiyecek teslimat uygulaması olmaktan çok daha fazlasına dönüşme çabalarını artırdı ve bu erken çabalar, DASH hissesi hakkında uzun vadede daha iyimser olmamıza yetecek kadar başarılı oldu.

Görüşümüze göre, DoorDash bir tek durak noktalı teslimat uygulaması haline geliyor. Şirket artık yiyecekten kozmetik ürünlere, ilaçlardan market alışverişine, alkole kadar her şeyi aynı uygulama üzerinden teslim ediyor.

Özellikle şirketin market dikeyine genişlemesiyle ilgileniyoruz. DASH’in market teslimat işi hala oldukça genç, ancak sürekli olarak üç haneli bir hızla büyüyor ve hızla pazar payını artırıyor. Yönetim, bu işi hızlı bir şekilde ölçeklendirme yeteneklerine güveniyor. Bu işin önümüzdeki yıllarda DASH’in gelirine milyarlarca dolar kazandırabileceğini düşünüyoruz.

Reklam işi hakkında da heyecanlıyız. DASH’in reklam işi sadece birkaç yıllık. Ancak, yüksek marjlı bir gelir kaynağıdır ve DASH için büyük bir fırsatı temsil eder. DASH, market, alkol ve kozmetik gibi daha fazla dikeye genişledikçe, bu dikeylerdeki reklam dolarlarını kazanma pozisyonuna giriyor. Bu nedenle, reklam işinin önümüzdeki yıllarda çok hızlı büyüme potansiyeline sahip olduğunu ve hem gelirleri hem de kârları artırması gerektiğini düşünüyoruz.

Kısa vadede, yeni dikey genişleme ve reklam işinin büyümesi, önümüzdeki birkaç çeyrekte gelir büyümesini %15-18 aralığında stabilize etmelidir. Ölçek ekonomileri ve daha yüksek marjlı reklam gelirleri, büyük kâr marjı genişlemesini sağlamalıdır. EBITDA’nın önümüzdeki çeyreklerde %30-40 arasında büyümesi bekleniyor.

Bu, yüksek büyüme hikayesi. Ancak, hisse senedi sadece 20 kat ileriye dönük kazanç çarpanıyla işlem görüyor, ki bu, %20’den fazla kâr büyümesi beklenen bir hisse senedi için çok ucuz görünüyor. DASH hisselerinin teknik görünümü de çekici, hisseler yakın zamanda aşırı satım bölgesinden ve kritik destek seviyelerinden toparlandı. MACD de yükseliş geçişinden sonra yukarı doğru kıvrılmaya başladı.

Hissenin kısa vadede 145 dolara (%30 artış) ve orta vadede 180 dolara (%60 artış) kadar yükselme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz.