CrowdStrike Yeni Müşteriler Eklemeye ve Karlılığını Artırmaya Devam Ediyor

Son birkaç yılda, birçok bulut tabanlı yazılım şirketi, yavaşlayan büyüme oranlarını hızlandırmanın yollarını bulmak için daha fazla baskı altına girdi. Ancak CrowdStrike için durum böyle değil; şirket, mali 2025’in birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. CrowdStrike’ın geliri yıllık %30’un üzerinde büyümeye devam ediyor ve en iyi uç nokta güvenlik koruması için şirketle anlaşma imzalayan daha fazla müşteri bulunuyor. Ayrıca, mevcut müşterilerin çoğu, kurumsal güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için Falcon platformundan daha fazla modül ekliyor.

Müşterilerden uzun vadeli anlaşmalarla elde edilen toplam yıllık sözleşmeli gelir değeri olan yıllık tekrar eden gelir (ARR), yıllık bazda %33 artarak çeyrek sonunda yıllık 3,65 milyar dolara ulaştı. Net yeni ARR, yıllık bazda %22 artarak 212 milyon dolara yükseldi.

Büyüme, alt çizginin pahasına indirim yapmaktan kaynaklanmıyor. Abonelik brüt kar marjı ilk çeyrekte %78’de sabit kaldı ve şirket geçen yıl 20 milyon dolarlık çeyreklik işletme zararından 7 milyon dolarlık işletme gelirine geçti. İlk çeyrek serbest nakit akışı %42 artarak 323 milyon dolar oldu ve serbest nakit akışı marjı %35’e yükseldi.

CFO Burt Podbere’in açıkladığı gibi, CrowdStrike müşterilerinin rekabetçi ve eski ürünlerden Falcon’a geçiş yapmasından faydalanıyor.

Piyasa Tepkisi

Yönetimin kazanç çağrısından yarım saat önce, 16:34 EDT itibarıyla, hisseler %4 civarında artış gösteriyordu. CrowdStrike sadece beklentilerin üzerinde birinci çeyrek sonuçları sunmakla kalmadı, aynı zamanda yönetim tüm yıl için öngörüsünü de artırdı. Geçen çeyreğin sonunda, yönetim mali 2025 gelirinin orta noktasında yaklaşık 3,95 milyar dolar olmasını ve GAAP dışı net gelirin yaklaşık 965 milyon dolar olmasını bekliyordu. Yeni öngörü, yıllık gelirin 4 milyar dolara yakın olmasını ve GAAP dışı net gelirin 1 milyar doların hemen altında olmasını öngörüyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

CrowdStrike, en iyi ürüne sahip olmanın ve buluttaki siber güvenliğe olan güçlü ve artan talebin önemini kanıtlamaya devam ediyor. İleriye dönük olarak, yatırımcılar gelir artışını, müşterilerinin Falcon ürününün modüllerinin sayısını genişletmesini, brüt marjı koruma ve işletme marjı ile serbest nakit akışını genişletme yeteneğini izlemeye devam etmelidir.