Costco Yüksek Beklentileri Karşılıyor

Costco, Geniş Tabanlı Satış Büyümesi Görüyor

Costco, perakendenin en güvenilir isimlerinden biri olma ününe sahip ve depo devi son çeyrekte hayal kırıklığına uğratmadı. Gelir %9 artarken, hisse başına kazanç yıllık bazda %29 artış gösterdi ve her iki rakam da Wall Street beklentilerini aştı.

Costco, küresel ağı genelinde sağlam bir büyüme gösteriyor. ABD karşılaştırılabilir satış büyümesi %6,2 iken, Kanada ve diğer uluslararası mağazalarda %7,7 büyüme yaşandı. Net gelir de bir yıl öncesine göre %29 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Bu, Costco için güçlü bir ekonomik ortam olmalı ve rakamlar şirketin perakende konumlarına olan ilginin arttığını yansıtıyor gibi görünüyor.

E-ticaret satışları da güçlüydü ve ortalama sipariş değerinin %8 artması sayesinde yıllık bazda %20,7 arttı.

Costco’nun hisse senetleri, kazançların açıklanmasının ardından aftermarket ticaretinde yaklaşık %1 düştü, bu çeyrek sonuçlarının piyasa tarafından olumsuz değerlendirilmesi anlamına gelmemeli. Costco hisseleri genellikle teknoloji hisseleri kadar dalgalı değildir ve yıl başından bu yana hisse senedi %22 arttı (S&P 500’ün kazançlarının iki katından fazla), bu nedenle bu sağlam sonuçlar zaten fiyatlandırılmış olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rakamlarımız var, ancak hisse senedi etrafındaki en büyük soruya hala bir cevap yok. Ufukta bir üyelik ücreti artışı olup olmadığına dair hala bir işaret yok.

Tarihsel olarak, Costco yaklaşık her beş yılda bir üyelik ücretlerini artırdı. Üyelik maliyetlerini en son 2017 yılında, temel üyelik maliyetini yıllık 5 dolar ve executive üyelik ücretini yıllık 10 dolar artırdığında artırdı.

Costco’nun popülaritesi göz önüne alındığında, şirket muhtemelen üyelik fiyatını benzer bir miktarda artırabilir ve çok fazla iş kaybetmez. Ancak, yatırımcılar bu potansiyel katalizörün gerçekleşmesini beklemek zorunda kalacaklar.