Cloudflare Büyümeye Devam Ediyor Ancak Yatırımcılar Daha Fazlasını İstiyor

İşletmeler arası harcamaların zorlu bir ortamında, müşteriler Cloudflare ile çok fazla para harcamaya devam ediyor.

İçerik dağıtım ağı ve siber güvenlik konusunda uzmanlaşmış teknoloji şirketi, gelirlerini yıldan yıla %30 artırdı. Ödeme yapan müşteri sayısı yıldan yıla %17 artarak 197,138’e yükseldi ve büyük müşterilerin sayısı — yılda en az 100,000 dolar harcayanlar — %33 artışla 2,878’e çıktı. Ne yazık ki, her iki rakam da %18 ve %45’lik dört yıllık bileşik yıllık büyüme oranlarının altında, bu da işletmenin büyüdükçe bu etkileyici büyüme rakamlarına ulaşmanın giderek zorlaştığına dair potansiyel bir işaret olarak okunabilir.

Cloudflare, dolar bazında %115 net tutma oranı bildirdi, bu 2023’ün dördüncü çeyreğiyle uyumlu ancak geçen yılın ilk üç ayına kıyasla biraz düşük.

Piyasa Tepkisi

Kazanç açıklamasının hemen ardından Cloudflare hisseleri aftermarket’te yaklaşık %15 düştü. Mevcut sonuçlar beklentilerle uyumlu olsa da, yatırımcılar şirketin yılın geri kalanı için tahminleri konusunda hayal kırıklığına uğramış olabilir.

Cloudflare, ikinci çeyrek gelirinin 393,5 milyon dolar ile 394,5 milyon dolar arasında olacağını öngörüyor, bu da 394,5 milyon dolarlık konsensüs tahminine bir miktar düşüş anlamına geliyor. Benzer şekilde, yıl sonu gelir tahmininin 1,648 milyar dolar ile 1,652 milyar dolar arasında olması, şirketin en iyi ihtimalle piyasa beklentilerini karşılamayı umduğunu gösteriyor. Yatırımcıların beklentileri aşmaya alışkın olduğu bir şirket ve sektör için bu rehberlik biraz hayal kırıklığı yarattı.

İzlenecekler

Gelir rehberliği, yıldan yıla %27’lik bir büyüme öngörüyor. Bu birçok sektör için harika ancak, şirketin 2021’den bu yana %41’lik bileşik yıllık büyüme oranının altında kalıyor.

Cloudflare, tekliflerini genişletmek ve yoğun siber güvenlik alanında varlığını artırmak için birleşme ve satın almaları kullanmaya devam ediyor. Geçen ay Baselime’ı satın aldı ve yeni bir güvenlik alt pazarına girdi.

Hızla büyüyen yetenekleriyle büyük şirketlerin rekabetçi bir siber güvenlik ortamında rakiplerini geride bıraktığı bir dönemde, yatırımcıların Cloudflare’in pazar payı ve kurumsal dolarlar için mücadelede net bir kazanan olarak kalma yeteneğini ne kadar iyi sürdürebileceğini yakından izlemeleri önemli.