Booking’in Seyahat Patlaması Bitmek Bilmiyor

Booking Yükselmeye Devam Ediyor

Booking Holdings, COVID-19 pandemisinin en kötü dönemlerinden son yıllarda ikna edici bir şekilde toparlandı ve makroekonomik endişelere rağmen seyahat endüstrisi durmak bilmiyor. Sağlam satış büyümesi ve son derece güçlü kazanç artışlarının yanı sıra, Booking neredeyse tüm seyahat kategorilerinde sağlıklı artışlar gördü.

Satılan oda geceleri aslında en zayıf metrikti, yıldan yıla sadece %8,5 arttı. Kiralık araç günleri neredeyse %11 arttı. Havayolu bilet satışları 2023’ün aynı çeyreğine göre %33 arttı. CEO Glenn Fogel, sonuçların Booking’in kendi beklentilerinin çok üzerinde olduğunu belirtti. Üst yönetici ayrıca, Booking.com’un planlama, rezervasyon ve seyahat deneyimini iyileştirme çabalarının, özellikle daha fazla yolcunun Booking’in Genius sadakat programına bağlanması ve üst seviyelere ulaşması konusunda birçok yönden faydalı olduğunu belirtti. Fogel, bu durumun tekrar iş yapma ve trafik seviyeleri gibi önemli metrikleri yüksek tutacağı konusunda iyimser.

Piyasa Tepkisi

Booking Holdings hisseleri, şirketin en son kazanç raporunu yayınlamasının ardından yarım saat içinde %6’dan fazla yükseldi. Hisseler kısaca çift haneli yüzde kazançlar gördü ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine meydan okudu.

Bu hareket, özellikle kazanç tarafında, hisseyi takip edenler arasında konsensüs tahminlerinden çok daha yüksek sonuçlar ışığında mantıklıydı. Hisse fiyatı bu yıl şu ana kadar dalgalıydı ancak geçmiş kazançlarını koruyamadı, bu yüzden olumlu haberler hissedarların güvenini artırdı gibi görünüyor.

İzlenecekler

Ayrıca, Booking’in hisse geri alımlarını son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirdiğini belirtmek önemli. Toplam dolaşımdaki hisse sayısı 2023’ün ilk çeyreğinde neredeyse 38 milyondan 34.7 milyona düştü, bu da yaklaşık %9’luk bir düşüş anlamına geliyor.

Günümüz ortamında biraz alışılmadık bir not olarak, Booking çeyrek boyunca neredeyse 3 milyar dolarlık uzun vadeli borç çıkardı, bu da 1.86 milyar dolarlık hisse geri alımlarını ve 300 milyon dolarlık yeni temettü ödemelerini fazlasıyla karşıladı.

Booking’in bilançosunda taşıdığı nakit miktarı, üzerinde bulunan borçtan çok daha fazla olduğundan finansal sağlığı sorgulanmıyor. Bununla birlikte, yüksek faiz oranı ortamında borç almak optimal olmayabilir. Yatırımcılar, şirketin disiplinli kalmasını sağlamak için Booking’in gelecekteki sermaye yönetim hareketlerini yakından izlemelidir.