AMD’nin Q1 Kazançları: Karışık Sonuçlar

Oldukça Karışık Bir Durum

AMD’nin genel geliri ilk çeyrekte neredeyse değişmedi, ancak iki segmenti olağanüstü sonuçlar kaydetti. Veri merkezi segmenti, AMD’nin EPYC CPU’larını ve veri merkezi GPU’larını içeriyor ve geliri yıldan yıla %80 arttı. Sunucu CPU işinde, AMD’nin ürünleri şu anda rakibi Intel’inkilerden (NASDAQ: INTC) daha üstün durumda. Yapay zeka yüklerine yönelik en son Instinct GPU serisi de bu duruma yardımcı oldu.

İstemci segmenti, PC CPU’larını içeriyor ve geliri yıldan yıla %85 arttı. Bu büyüme kısmen, PC’ye olan talebin düştüğü AMD’nin PC işinin son derece zayıf geçtiği geçen yılın ilk çeyreğinden kaynaklanıyor. Şirket, bu büyümenin ana itici gücünün Ryzen 8000 serisi CPU’ları olduğunu belirtti.

AMD’nin gelirinin neredeyse sabit kalmasının nedeni, oyun ve gömülü segmentlerinin veri merkezi ve istemci segmentlerine kıyasla felaket olmasıydı. Oyun geliri yıldan yıla %48 ve ardışık olarak %33 düştü, bu düşüş oyun konsolu çiplerinin daha düşük satışları ve PC GPU satışlarındaki azalma tarafından yönlendirildi.

Gömülü segment de benzer şekilde kötü performans gösterdi, gelir yıldan yıla %46 ve ardışık olarak %20 düştü. Xilinx’in (Şubat 2022’de tamamlandı) satın alınması AMD’nin gömülü pazardaki varlığını büyük ölçüde artırdı, ancak şu anda bir envanter düzeltmesi talebi mahvediyor. AMD, müşterilerin “ilk çeyrekte envanter seviyelerini yönetmeye devam ettiğini” belirtti.

AMD’nin ikinci çeyrek için öngörüsü, evde bahsedilecek bir şey değildi. Şirket, rehberlik aralığının ortasında gelirin sadece %6 artmasını bekliyor. Hikaye muhtemelen ilk çeyrekte olduğu gibi olacak, veri merkezi ve PC segmentlerindeki güç, oyun ve gömülü segmentlerdeki zayıflıkla dengelenecek. AI hızlandırıcılarının satışları henüz, AMD’nin işindeki gelir düşüşlerini aşmaya yetecek düzeyde değil.

Piyasa Tepkisi

AMD’nin hisse fiyatları, Salı günü piyasa sonrası işlemlerin başlamasından bir saat sonra yaklaşık %4 düştü. Şirket beklentileri aştı ve PC CPU’ları, sunucu CPU’ları ve veri merkezi GPU’ları için güçlü bir büyüme gösterdi ancak, AI hızlandırıcılarına olan talebin patladığı bir dönemde genel olarak yavaş büyüme oranı yatırımcıları etkilemekte başarısız oldu.

İzlenecekler

Oyun işinde, büyük oyun konsolları ürün döngülerinin son aşamalarında olduğu için yeni konsollar piyasaya çıkana kadar düşüşlerin devam etmesi bekleniyor. PC satışları, pandemi sonrası sert bir düşüşün ardından bu yıl toparlanmaya başladı, ancak toparlanma muhtemelen yavaş olacak. IDC’ye göre, küresel PC sevkiyatları ilk çeyrekte yıldan yıla sadece %1.5 arttı.

Veri merkezi pazarında, Intel bu çeyrek ve sonraki çeyrekte AMD’nin performans liderliğine meydan okuyacak iki yeni CPU serisi piyasaya sürecek. AMD’nin AI odaklı GPU’larının satışlarının yıl boyunca artması bekleniyor, ancak Nvidia (NASDAQ: NVDA) hakimiyetini sürdürüyor ve giderek daha fazla teknoloji devi kendi özel AI çiplerini tasarlıyor.