Amazon Kazançları: Karlar Patlıyor

Karlar Her Yönden Artıyor

Amazon’un hisse başına kazancı (EPS), 2023’ün ilk çeyreğine kıyasla üç katından fazla arttı ve bu büyüme, üç ana segmentinin tamamı tarafından desteklendi.

Kuzey Amerika segmentindeki satışlar yıldan yıla %12,3 artarak 86,3 milyar dolara çıktı, işletme giderleri ise daha yavaş bir oranda arttı. Net sonuç, segment işletme gelirinin yaklaşık 5 milyar dolara beş katından fazla artması oldu. Geçen yıl zarar açıklayan Uluslararası segment küçük bir kar elde etmeyi başardı.

Amazon Web Services (AWS), Amazon için en büyük para kazandıran alan olarak kaldı. 25 milyar dolarlık gelir üzerinden AWS, 9,4 milyar dolarlık işletme geliri elde etti. Bu, 2023’ün ilk çeyreğinde sadece 5,1 milyar dolar olan işletme geliri ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek. Bir uyarı noktası var: Amazon, 1 Ocak itibarıyla sunucularının amortisman süresini uzattı. Bu muhasebe manevrası, ilk çeyrekte genel işletme gelirini yaklaşık 900 milyon dolar artırdı.

Amortisman değişikliğinden kaynaklanan fayda hariç tutulduğunda bile, AWS olağanüstü rakamlar sergiledi. Amazon CEO’su Andy Jassy, kazanç raporunda AWS müşterilerinin altyapı modernizasyonu girişimlerine harcamalarını artırdığını ve platformun yapay zeka (AI) ürün ve hizmetlerine çekildiklerini belirtti. Bu iki trendin birleşimi, AWS’nin büyüme hızını dördüncü çeyreğe kıyasla hızlandırdı.

Amazon, ikinci çeyrekte sağlam gelir ve işletme geliri büyümesi bildirmeyi bekliyor, ancak rehberlik aralıkları geniş. Gelirin %7 ile %11 arasında, işletme gelirinin ise %30 ile %82 arasında artması öngörülüyor. Şirket, ikinci çeyrek görünümüne amortisman değişikliğinin etkisini belirtmedi.

Piyasa Tepkisi

Amazon hisseleri, kazanç raporu yayınlandıktan hemen sonra piyasa sonrası işlemlerde yaklaşık %2,5 arttı. Amazon’un sonuçları her alanda beklentileri aşsa da, hisse geçen yıl boyunca önemli ölçüde değer kazandı. Salı günü piyasa kapanışı itibarıyla, Amazon hisseleri geçen yıl bu zamandan bu yana yaklaşık %65 arttı.

İzlenecekler

Diğer teknoloji devi Alphabet (NASDAQ: GOOG)(NASDAQ: GOOGL) geçen hafta ilk temettüsünü açıkladığı için, bazı spekülasyonlar Amazon’un da bu yolda ilerleyeceği yönündeydi. Amazon’un kazanç raporunda temettüden bahsedilmedi ve Jassy’nin Amazon’un tüm iş kollarında “çok erken günlerde” olduğu yönündeki yorumu, yakın zamanda bir temettünün gündemde olmadığını öneriyor.

AI, AWS için büyümeyi destekliyor ancak Amazon bu alanda mutlaka öncü değil. Rakip bulut devi Microsoft (NASDAQ: MSFT), AI yatırımları konusunda daha agresif davranıyor, ancak Amazon bu yıl AI start-up’ı Anthropic’e 4 milyar dolarlık yatırımı ile bu alanda yetişmeye çalışıyor. Şirket kendi AI çiplerini de tasarlıyor, ancak bu, bulut devleri arasında yaygın hale gelen bir durum.