2023’ten bu yana %80 oranında artan bu hisse senedi, Nvidia’nın rekor performansını tekrarlayabilecek mi?

2023’ten bu yana %80 oranında artan bu hisse senedi, Nvidia’nın rekor performansını tekrarlayabilecek mi? Önde gelen yarı iletken tasarım yazılım şirketi Synopsys (NASDAQ: SNPS) hızla büyüyor ve aynı zamanda büyük bir satın alma için hazırlanıyor.

Yeni CEO Sassine Ghazi’ye göre, Synopsys son üç yılda “yüzde 17’lik bir gelir CAGR [bileşik ortalama büyüme oranı], GAAP olmayan [genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri] işletme marjında 7 puanlık bir iyileşme ve GAAP olmayan EPS [kazanç başına hisse senedi] yüzde 26’luk bir CAGR büyümesi” sağlamıştır. Büyük bir yazılım şirketi için, bu, özellikle bunun bir ayı piyasasını içerdiği göz önüne alındığında, muhteşem bir yükseliş olmuştur. Ancak, bu finansal performans 2023’ün başından bu yana %80’lik bir yükselişi haklı çıkaracak kadar iyi mi? Belki. Ancak daha önemli bir soru, ileriye dönük olarak ne olacağıdır – çünkü Nvidia şu anda mevcut yapay zeka hype’ının çoğunu alsa da, Synopsys de büyük bir rol oynamaktadır. Synopsys, Nvidia hisselerinde olduğu gibi parabolik bir hareket yapabilir mi?

Synopsys, epik bir hareket yapmaya hazır mıdır?

Synopsys’un en son çeyrek finansal sonuçları çok iyiydi. Gelir, geçen yıla göre %21 artışla 1.65 milyar dolar olurken, düzeltilmiş EPS geçen yıla göre %36 arttı. Yönetim, düzeltilmiş EPS için tam yıl beklentisini artırdı ve şimdi 2023’ten %21 artış bekliyor. Ancak, herkesin dikkatini çeken nokta, Synopsys ile tasarım simülasyon yazılım sağlayıcısı Ansys (NASDAQ: ANSS) arasındaki bekleyen birleşme. Resmi olarak ocak ayının sonlarında duyurulan bu anlaşmanın 2025 yılına kadar tamamlanması muhtemel değil ve bunun için düzenleyici onay gerekiyor. Yine de, bu piyasada büyük hamleler var.

Synopsys, müşterilere – veri merkezi işletmecilerinden otomobil üreticilerine ve akıllı telefon geliştiricilerine kadar – inanılmaz derecede karmaşık AI sistemleriyle başa çıkmalarında yardımcı olmak için Ansys’i satın almayı deniyor. Synopsys’un rakibi Cadence Design Systems, tasarım iş akışındaki müşterilerin simülasyon kapasitelerini artırmak için kendi yapay zeka destekli süper bilgi işlem platformunu duyurdu. Ve Keysight Technologies de aynı departmandaki kendi yeteneklerini artırmak için sessizce küçük bir satın alma yaptı.

Peki, simülasyon yazılımının büyük önemi nedir?

Ghazi, kazançlar sırasında şunları söyledi: Bu çağın yaygın zeka çağı için şirketlerin inovasyon yapmasına yardımcı olabilecek kimse yoktur. Yarı iletken şirketleri artık sistem yaklaşımıyla tasarlıyor, sistem şirketleri ise özel olarak üretilmiş yongalar ve yazılım tanımlı sistemler aracılığıyla ek değer elde ediyor. Aynı zamanda, müşteriler, elektronik tasarımı ve fizik simülasyonunun birleşimini, işletmeleri için yüksek performanslı ve yüksek verimli çözümler sunmak için kritik olarak görüyorlar. Synopsys-artı-Ansys, birleşik iş için yeni pazar fırsatlarını ortaya çıkarıyor, özellikle yapay zekanın büyüyen yaygınlığı tasarım çalışmasını daha karmaşık hale getirirken. Ansys zaten gelirinin büyük bir kısmını endüstriyel pazarlardaki teknoloji dışı müşterilerden elde ediyor, bu yüzden Synopsys kendi tasarım yazılımını en çok yapay zeka ile ilgili yardıma ihtiyacı olan şirketlere ulaştırabilir. Başarılı olursa, bu, bugünün hesaplama zekası ile (şu anda) çok farklı olan mekanik mühendisliği dünyası arasındaki çizgileri bulanıklaştırabilir.

Peki neden Synopsys-artı-Ansys’i Nvidia ile karşılaştırıyoruz?

2019’da, AI devinin yapmaya çalıştığı ve pek dikkat çekmeyen bir birleşme olan ağ çip tasarım şirketi Mellanox hakkında kapsamlı bir şekilde yazdım. Nvidia nihayet anlaşmayı 2020’nin başlarında tamamladığında, pandemi patlak vermişti ve pek az yatırımcı Nvidia’nın üzerinde oturduğu yeni AI eğitim potansiyeline dikkat ediyordu. Ancak, Mellanox sonunda Nvidia’nın mevcut AI hakimiyetinde kesinlikle kritik bir parça haline geldi, çünkü şirkete AI eğitim sürecinde büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde taşıma konusunda bazı sorunları çözmede yardımcı oldu. Synopsys da benzer bir AI acı noktasını (AI’ı kitlelere kullanılabilir hale getirme) çözmeye mi çalışıyor Ansys’i satın alarak? Belki de öyledir ve önümüzdeki yıllarda büyük ve karlı kazançlar beklemektedir.

Yüksek fiyatlı bir hisse senedi, ancak haklı bir nedenle mi?

Tüm bunlar iyi gelebilir, ancak değerleme sorunu var. Synopsys hisse senedi, 63 kat son on iki aylık EPS’e yüksek bir prim alırken, son on iki aylık serbest nakit akışına göre 67 katlı fiyatla alınmaktadır (bu, düzeltilmiş EPS ile daha yakından uyumludur). İleriye dönük olarak, Synopsys tahmin edilen EPS için yaklaşık 42 katlı bir fiyatla işlem görüyor – kesinlikle yüksek bir fiyat etiketi. Nvidia da benzer derecede ağır bir değerlemeye sahip ve yıllardır öyle. Yeni AI hala geliştirme aşamasında ve işletme operasyonlarında büyük yeni verimliliklerin kilidini açma potansiyeline sahip olduğu için, en iyi AI hisselerinin “pahalı” olmaya mahkum olduğu görünüyor. Bu primi unutmayın, ancak Synopsys hissesini de dikkate almayın. Ansys ile veya olmadan, yarı iletken endüstrisinde ve genel olarak AI gelişiminde kritik bir noktada bulunuyor. Ansys’in satın alınması tarihe geçebilir. Hisse senedi fiyatındaki kaçınılmaz oynaklığı düzleştirmek için zaman içinde Synopsys’te bir pozisyon oluşturmak için bir dolar maliyetli ortalama planını kullanmayı düşünün.